„Walking In Memphis”

W ramach poszukiwania ciekawych materiałów natrafiłam na link z sopockiego wydarzenia „Memphis in Poland Festival”. Wróciły wspomnienia zarówno z festiwalowych wydarzeń w których uczestniczyłam jak i z mojej podróży po Stanach, kiedy to miałam okazję zwiedzać między innymi właśnie Memphis.

Festiwal odbył się w czerwcu 2019 roku. To bardzo ciekawa i piękna inicjatywa kulturalna Sopotu. W ramach wydarzenia w mieście odbyły się wykłady poświęcone 200-leciu Memphis i jego historii ze szczególnym uwzględnieniem walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją. Gospodarzem części edukacyjnej Festiwalu był Pink Palace Museum. W sopockich klubach w dniach 21-23 czerwca odbyły się koncerty w klimacie Memphis blue, Soul, Country, Folk, a wykonywane przez najlepszych muzyków z Memphis z Rudi E.Scheidt School of Music na University of Memphis, Memphis Symphony Orchestra i legendarna Beale Street.

Koncert w Klubie 3Siostry w ramach „Memphis in Poland Festival”

W Sopotece miałam okazję posłuchać świetnego wykładu pana Stieve Maslera, przedstawiciela Memphis Pink Palace Museum, na temat tego niezwykłego miasta, jego roli w historii Stanów Zjednoczonych w walce z nietolerancją rasową oraz rzece Missisipi i tego jakie znaczenie ma dla mieszkańców tego niezwykłego miasta.

Moje wspomnienia z Memphis to rok 2013, kiedy to miałam okazję zwiedzić m.in. National Civil Rights Museum (Narodowe Muzeum Praw Człowieka), muzeum, które powstało w miejscu zamachu na Martina Luthera Kinga,
z wystawą na temat ruchu antyrasistowskiego. Od 2012 roku udostępniony jest dla odwiedzających balkon – miejsce zabójstwa Martina Luthera Kinga Jr. Pokój w którym Martin Luther King zatrzymał się, wygląda dokładnie tak jak w dniu zamachu. Zachowano również łazienkę znajdującą się w budynku po przeciwnej stronie motelu (obecnie muzeum) z którego zamachowiec zastrzelił Luthera Kinga.

Sun Records – amerykańska wytwórnia płytowa założona w Memphis przez Sama Phillipsa 27 marca 1952 roku.

Przełomowym momentem w działalności Sun był rok 1954, kiedy to młody kierowca ciężarówki Elvis Presley nagrał tu swój pierwszy singel That’s All Right, Mama. Poza Elvisem, Sam Phillips wykreował też wiele innych późniejszych gwiazd jak: Carl Perkins, Roy Orbison, Jerry Lee Lewis czy Johnny Cash.

Graceland to kolejne warte zobaczenia miejsce w Memphis, czyli posiadłość Elvisa Presleya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *