„A to ci bałwan!” – pomysł na sportowo-artystyczny, szkolny projekt.

W lutym 2021r. wraz z moim Zespołem Nauczycieli Wychowania Fizycznego w V LO w Gdańsku, zainicjowałam projekt „A to ci bałwan!”. Zainteresowani uczniowie mogli nadsyłać do swoich nauczyciel wf kreatywne śnieżne bałwanki, a ich prace wraz z wesołym opisem i nazwiskami autorów, promowane były na stronach społecznościowych szkoły (facebook, Instagram). Niespodziewanie dla nas projekt ze sportowego, zamienił się w artystyczny.

Naszą intencją było przede wszystkim nie tylko zachęcenie młodzieży do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu i skorzystania z zimowej aury, ale i zintegrowania społeczności szkolnej przy wspólnym projekcie. Czas pandemii to trudny moment. Nie dość, że większość czasu spędzamy w domu przed laptopami, to jeszcze mamy ograniczone możliwości korzystania ze sportowych obiektów.
Do pomysłu zainspirowała mnie moja uczennica Martyna Kozikowska, która któregoś dnia pod koniec lekcji zaproponowała, abym zorganizowała coś w rodzaju konkursu na najlepszego bałwana. Początkowo miał to być pomysł dla klasy. Ponieważ formuła konkursu jest bardziej skomplikowana (regulamin, jury itd.) wspólnie z moim zespołem nauczycieli wf ustaliliśmy, że projekt ten będzie swobodnym i wolnym od wszelkich ustaleń, regulaminów projektem dla chętnych uczniów. Zimowe wyzwanie nazwałyśmy „A to ci bałwan!” i ogłosiłyśmy szczegóły na stronie szkoły.

Projekt okazał się hitem, a młodzież wspaniale podchwyciła nasz pomysł i wyszła po za ramy standardowego bałwana. Zobaczcie sami niezwykle kreatywne, zimowe pomysły.
Pierwszy bałwan nadesłał nam Antek Biłanicz. Z całą pewnością od razu na początku wyyysoko postawił poprzeczkę. Antek do dziś nie zdradził jak władował ogromniastą głowę na szczyt białego stwora.

Antek Biłanicz ze swoim bałwanem.

Kolejny bałwan okazał się być kibicem piłkarskim i miał nawet własną piłkę do nogi. Jego autor Kamil Smolarski wspaniale dobrał wszystkie atrybuty piłkarskiego fana.

Kamil Smolarski z fanem piłki nożnej

Bałwanka z ciekawym podejściem do pieniędzy stworzyła nasza tegoroczna maturzystka Michalina Herold. Czy to grosze czy to pensy?

Tarasowy bałwanek Michaliny Herold

Niektórzy wykazali się wyjątkową kreatywnością. Czy rozpoznajecie tą postać z bajki? To Mike z filmu „Potwory i spółka”, a jego autorka to Margareta Kąkol. Pozazdrościć talentu.

Wspólne selfi ze swoim bałwankiem wysłali Dominika Łukawska i Olek Rossa. Ich nowy kolega ewidentnie był zadowolony z towarzystwa.

Dominika Łukawska i Olek Rossa wraz ze swoim śnieżnym kolegą.

Bałwanka eleganta przysłał nam Konrad Bielecki.
Drobiazgi, które wyrzeźbił w śniegu, autor dzieła, świadczą nie tylko o kreatywności artysty, ale i cierpliwości.

Kapelusze nigdy nie wychodzą z mody. Bałwanek Konrada Bieleckiego

Kolejny projekt chyba inspirowany był ostatnim hitem Netflixa „Gambit królowej”. Jakub Gawluk nie zdradził kto wygrał szachową partię.

Do końca nie wiemy czy to wejście do Luwru czy piramida w Gizie. Jej autorzy: Zosia Piwońska, Paweł Cuper i Mikołaj Narloch musieli się nieźle namachać, by stworzyć geometryczną matematyczną bryłę.

Piramida Zosi, Pawła i Mikołaja

W imponującą ilość guzików musieli wyposażyć swojego bałwanka Joasia Dadasiewicz i jej brat Konrada Dadasiewicza.

Bałwanek Joasi i Konrada

Na łopatki rozłożył nas pomysł Natalii Dembkowskiej.
Jej wygimnastykowany bałwanek z całą pewnością zasłużył na miano najsprawniejszego.

Natalia ze swoim bałwankiem

Do produkcji takiej ilości bałwanków Magda Majewska zaangażowała chyba całą rodzinę. Takiej porządnej zbiórki, to na wf-ie już dawno nie udało mi się zorganizować 😉

Na pomysł stworzenia śnieżnej lampy wpadli: Hania Stankiewicz, Hania Sowa, Ada Wierzchowska, Zygmunt Baranowski i Kuba Kowalski. Konstrukcja była na tyle trwała, że lama dźwignęła nawet dwóch jeźdźców.

Do zabawy włączyli się również absolwenci Piątki: Marysia Jarząbek, Izabela Swat, Maciek Welz, Bartosz Janicki, Karol Pergoł, Ludwik Piksa i gościnnie Patryk Czapran.

Bałwanek V LO absolwentów

Również inna absolwentka Piątki Joasia Łaszcz zdecydowała się wziąć udział w w projekcie „A to ci bałwan!” i przesłała nam uroczego wyjątkowo, czysto-białego bałwanka, który z powodzeniem utrzymuje równowagę na płocie.

Bałwanek Joasi Łaszcz

Wyścig z czasem, a właściwie z topniejącym śniegiem wygrał Jarek Kobiela, któremu udało się, w czasie kiedy śnieg topniał, ulepić śnieżną postać.

Właśnie ruszamy z nowym projektem Fit Eko Challenge. Tym razem chcemy połączyć aktywność sportową z dbaniem o przyrodę i ekologicznym przesłaniem. Liczymy, że i tym razem znajdą się chętni uczniowie do wzięcia udziału w naszym kolejnym projekcie.
Warto na pewno organizować wspólne przedsięwzięcia. One z całą pewnością aktywizują, edukują, integrują i inspirują.

Kolejny szkolny projekt

179 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *