
„A to ci bałwan!” – pomysł na sportowo-artystyczny, szkolny projekt.
W lutym 2021r. wraz z moim Zespołem Nauczycieli Wychowania Fizycznego w V LO w Gdańsku, zainicjowałam projekt „A to ci bałwan!”. Zainteresowani uczniowie mogli nadsyłać do swoich nauczyciel wf kreatywne śnieżne bałwanki, a ich prace wraz z wesołym opisem i nazwiskami autorów, promowane były na stronach społecznościowych szkoły (facebook, Instagram). Niespodziewanie dla nas projekt ze sportowego, zamienił się w artystyczny.
Naszą intencją było przede wszystkim nie tylko zachęcenie młodzieży do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu i skorzystania z zimowej aury, ale i zintegrowania społeczności szkolnej przy wspólnym projekcie. Czas pandemii to trudny moment. Nie dość, że większość czasu spędzamy w domu przed laptopami, to jeszcze mamy ograniczone możliwości korzystania ze sportowych obiektów.
Do pomysłu zainspirowała mnie moja uczennica Martyna Kozikowska, która któregoś dnia pod koniec lekcji zaproponowała, abym zorganizowała coś w rodzaju konkursu na najlepszego bałwana. Początkowo miał to być pomysł dla klasy. Ponieważ formuła konkursu jest bardziej skomplikowana (regulamin, jury itd.) wspólnie z moim zespołem nauczycieli wf ustaliliśmy, że projekt ten będzie swobodnym i wolnym od wszelkich ustaleń, regulaminów projektem dla chętnych uczniów. Zimowe wyzwanie nazwałyśmy „A to ci bałwan!” i ogłosiłyśmy szczegóły na stronie szkoły.
Projekt okazał się hitem, a młodzież wspaniale podchwyciła nasz pomysł i wyszła po za ramy standardowego bałwana. Zobaczcie sami niezwykle kreatywne, zimowe pomysły.
Pierwszy bałwan nadesłał nam Antek Biłanicz. Z całą pewnością od razu na początku wyyysoko postawił poprzeczkę. Antek do dziś nie zdradził jak władował ogromniastą głowę na szczyt białego stwora.

Kolejny bałwan okazał się być kibicem piłkarskim i miał nawet własną piłkę do nogi. Jego autor Kamil Smolarski wspaniale dobrał wszystkie atrybuty piłkarskiego fana.

Bałwanka z ciekawym podejściem do pieniędzy stworzyła nasza tegoroczna maturzystka Michalina Herold. Czy to grosze czy to pensy?

Niektórzy wykazali się wyjątkową kreatywnością. Czy rozpoznajecie tą postać z bajki? To Mike z filmu „Potwory i spółka”, a jego autorka to Margareta Kąkol. Pozazdrościć talentu.
Wspólne selfi ze swoim bałwankiem wysłali Dominika Łukawska i Olek Rossa. Ich nowy kolega ewidentnie był zadowolony z towarzystwa.
Bałwanka eleganta przysłał nam Konrad Bielecki.
Drobiazgi, które wyrzeźbił w śniegu, autor dzieła, świadczą nie tylko o kreatywności artysty, ale i cierpliwości.
Kolejny projekt chyba inspirowany był ostatnim hitem Netflixa „Gambit królowej”. Jakub Gawluk nie zdradził kto wygrał szachową partię.
Do końca nie wiemy czy to wejście do Luwru czy piramida w Gizie. Jej autorzy: Zosia Piwońska, Paweł Cuper i Mikołaj Narloch musieli się nieźle namachać, by stworzyć geometryczną matematyczną bryłę.

W imponującą ilość guzików musieli wyposażyć swojego bałwanka Joasia Dadasiewicz i jej brat Konrada Dadasiewicza.

Na łopatki rozłożył nas pomysł Natalii Dembkowskiej.
Jej wygimnastykowany bałwanek z całą pewnością zasłużył na miano najsprawniejszego.
Do produkcji takiej ilości bałwanków Magda Majewska zaangażowała chyba całą rodzinę. Takiej porządnej zbiórki, to na wf-ie już dawno nie udało mi się zorganizować 😉
Na pomysł stworzenia śnieżnej lampy wpadli: Hania Stankiewicz, Hania Sowa, Ada Wierzchowska, Zygmunt Baranowski i Kuba Kowalski. Konstrukcja była na tyle trwała, że lama dźwignęła nawet dwóch jeźdźców.
Do zabawy włączyli się również absolwenci Piątki: Marysia Jarząbek, Izabela Swat, Maciek Welz, Bartosz Janicki, Karol Pergoł, Ludwik Piksa i gościnnie Patryk Czapran.
Również inna absolwentka Piątki Joasia Łaszcz zdecydowała się wziąć udział w w projekcie „A to ci bałwan!” i przesłała nam uroczego wyjątkowo, czysto-białego bałwanka, który z powodzeniem utrzymuje równowagę na płocie.
Wyścig z czasem, a właściwie z topniejącym śniegiem wygrał Jarek Kobiela, któremu udało się, w czasie kiedy śnieg topniał, ulepić śnieżną postać.
Właśnie ruszamy z nowym projektem Fit Eko Challenge. Tym razem chcemy połączyć aktywność sportową z dbaniem o przyrodę i ekologicznym przesłaniem. Liczymy, że i tym razem znajdą się chętni uczniowie do wzięcia udziału w naszym kolejnym projekcie.
Warto na pewno organizować wspólne przedsięwzięcia. One z całą pewnością aktywizują, edukują, integrują i inspirują.
Może Ci się spodobać

Pokolenie .JPG na ulicy. Czy głos młodych zostanie wysłuchany?
6 listopada, 2020