„bYle nie o szkole” – wiosenna konferencja Kreatywnej Pedagogiki inna niż inne.

W sobotę 10 kwietnia miałam przyjemność uczestniczyć w wiosennej konferencji Kreatywnej Pedagogiki w Gdańsku pod hasłem: „Byle nie o szkole”.
W swojej zawodowej karierze uczestniczyłam w wielu konferencjach dla nauczycieli, zarówno tych tradycyjnych jak i online, ale ta była szczególna. Warsztaty, pomysły na lekcje, narzędzia multimedialne, które możemy wykorzystać do prowadzenia lekcji w sieci, to dominującymi tematami podczas tego typu wydarzeń dla nauczycieli. Tym razem było jednak inaczej. Kreatywna Pedagogika wyszła na przeciw potrzebom pedagogów i zaprosiła panelistki, które podpowiedziały jak dbać o swoje zdrowie, swój wizerunek w sieci i nie tylko.
Niedawno w swoim poprzednim wpisie „Zima w polskiej oświacie.” skupiłam się właśnie na nas nauczycielach. Często zapomina się, że szkoła, to nie tylko uczniowie i ich rodzice, tablice czy szkolne multimedia i Teamsy, to również nauczyciele, którym tak samo jak uczniom, ciężko jest pracując od wielu miesięcy w trybie zdalnym. Czas jaki spędzamy przed komputerami przygotowując i organizując lekcje, sprawdzając zadania domowe, testy bądź sprawdziany sprawia, że zapominamy o zagospodarowaniu czasu na własne przyjemności, relaks, odnowę biologiczną zarówno dla duszy jak i ciała. Do tego dochodzą również obowiązki domowe, życie rodzinne i inne. Nie wolno nam zapominać o sobie. Nasze zdrowie fizyczne i psychiczne ma ogromny wpływ na jakość naszej pracy z uczniami.
Tematy paneli konferencji zainspirowały mnie do innego spojrzenia na organizację pracy i zmiany niektórych codziennych nawyków.
Zapraszam do mojego krótkiego przeglądu tego, co działo się na wiosennej konferencji Kreatywnej 2021.

Projekt plakatu: Magdalena Buda

Konferencję otworzyła koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki i dyrektor ZSO nr 8 w Gdańsku pani dr Agnieszka Tomasik, której biurem, w tym dniu, wyjątkowo stał się korytarz pewnego warszawskiego mieszkania. Zaletą pracy online jest to, że możemy łączyć się i pracować z każdego zakątka świata.
Czy przyjrzeliście się zdjęciu? Tak, to nie fotomontaż. Agnieszka przygotowała się do konferencji nie tylko merytorycznie, ale i wizualnie. Jak wiosna, to wiosna. A więc kwiaty we włosach jak najbardziej na miejscu, co zresztą pochwaliła później jedna z prelegentek i specjalistek od wizerunku – Magdalena Skorupka-Kaczmarek.
Agnieszka Tomasik zainspirowała zresztą i mnie i jeśli dotrwacie do końca artykułu, to zobaczycie mój kreatywny, wiosenny image. No ale do rzeczy.

Agnieszka Tomasik, koordynatorka Kreatywnej Pedagogiki i dyrektor
ZSO nr 8 w Gdańsku podczas pracy przy Konferencji

Pierwszym gościem była Monika Chabior – zastępczyni do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz .
Sztuka balansu między czasem dla innych a czasem dla siebie, to pierwszy ważny temat jaki obie panie poruszyły. Jest czas na pracę i czas na odpoczynek. Warto dbać o to, by odpoczywało ciało, ale i umysł. Nie możemy zapominać o własnych potrzebach, bo zaniedbywanie siebie, może przyczyniać się do naszego złego stanu zarówno fizycznego jak i psychicznego, a tym samym do obniżonej wydajności w pracy. W przypadku grupy zawodowej nauczycieli to szczególnie ważne, bo nasze samopoczucie ma przecież nie mały wpływ na naszych uczniów.

Agnieszka Tomasik i Monika Chabior
Projekt plakatu: Magdalena Buda

Jak się wkurzyć z korzyścią dla siebie i innych?” to panel, który poprowadziły: Agnieszka Tomasik, Monika Chabior, Aleksandra Mosiołek dyrektorka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku oraz Anna Reinter malarka, wykładowczyni na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, której kilka wybranych prac prezentowane były podczas konferencji (prezentacja poniżej).

Agnieszka Tomasik i Monika Chabior
na dole: Aleksandra Mosiołek i Anna Reinter

Praca Anny Reinert-Faleńczyk
Źródło: Wysokie obcasy
Źródło: https://zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/archiwum/reinert-falenczyk-ilustracje,1857

Pytania na które odpowiedzi chyba wszyscy szukamy, to przede wszystkim jak „wkurzać się” konstruktywnie? Jak zapanować nad negatywnymi emocjami i przekuć je w pozytywne działania?
Kiedy chcemy coś zdziałać warto szukać wokół siebie ludzi, którzy myślą podobnie i wraz z nimi próbować zmieniać rzeczywistość wokół nas na lepsze. „Siła ludzi, którzy są z nami procentuje w większej społeczności” – podsumowała dyskusję pani Agnieszka Tomasik. Niezwykle ważne jest, aby poszerzać grono ludzi, którzy mają podobną wizję co nasza i działać wspólnie. Warto szukać ludzi, którzy mogą nas wesprzeć. Do tego możemy świetnie wykorzystać przysłowiowy – stołeczek, by wspólnie usiąść do stołu przy którym możemy rozmawiać, planować i tworzyć nowe rzeczy lub na którym możemy stanąć i „wykrzyczeć” to co nas boli, by pociągnąć za sobą ludzi, którzy myślą podobnie jak my.
To właśnie dzięki odwadze, determinacji, a może i trochę złości na to co dzieje się w oświacie, powstał kilka lat temu projekt Kreatywnej Pedagogiki. Skoro wspólnie możemy zmieniać i kreować w ciekawy, innowacyjny sposób nasze lekcje bądź szkolne projekty, to możemy zmienić polską szkołę, a jak szkołę to i cały świat.

Kolejny ciekawy temat konferencji, obecnie bardzo na czasie, to: Jak dobrze zaprezentować się przed kamerą? z cyklu „KomunikujMY„. Prowadzącą była Magdalena Skorupka-Kaczmarek dziennikarka, wieloletnia rzeczniczka prasowa Prezydentem Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.
Pół żartem pół serio mówi o sobie, że „zarabia na siebie gadaniem”. Odkąd odeszła z pracy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, pomagała kilku podmiotom w komunikacji, m.in. pomorskiej Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdecydowała się otworzyć własną firmę i dzielić się wieloletnim doświadczeniem w pracy rzecznika i dziennikarza. Prowadzi firmę KomunikujMy. Pani Magdalena przyjęła zaproszenie organizatorów konferencji i podzieliła się swoją wiedzą dotyczącą niezmiernie ważnych szczegółów, które mogą poprawić nasz wizerunek w sieci podczas prowadzenia spotkań online. Jak ważne jest tło i czy w ogóle ma znaczenie? W co się ubrać w zależności od sytuacji? Czy makijaż jest ważny? Jak powinno być ustawione światło? Dlaczego ważne jest, aby rozmówcy włączali kamerki i jak mówić? Te kwestie poruszyła podczas przygotowanej, na potrzeby konferencji, interesującej prezentacji. Kto dziś nie potrzebuje rad – jak dobrze wypaść przed kamerą? Chyba każdy. Przyznam, że z tego panelu mam najbogatsze notatki.

Magdalena Skorupka-Kaczmarek i Agnieszka Tomasik

Domowa pielęgnacja kosmetyczna to kolejna część konferencji. Kto nie chciałby wyglądać zawsze pięknie i młodo? Jak wiele zależy od naszego odżywiania, trybu życia, ale i prostej pielęgnacji w domu, czasami nie zdajemy sobie sprawy. Zrzucamy nie raz winę na wiek, a tak naprawdę mamy wiele narzędzi, by nasza cera wyglądała zdrowo. Musimy tylko nauczyć się z nich korzystać.
Ten panel poprowadziła pani Mirosława Prombonas z Centrum Edukacji „Metamorfoza” w Gdańsku. Było trochę o budowie skóry i trochę o domowych sposobach dbania o cerę i nie tylko.

Temat zdrowej cery świetnie uzupełniły kolejne prelegentki Magdalena Drobnik i jej gość Zofia Grabowska- Sznajder dietetyk, prowadząca konsultacje z psychodietetyki (strona: przyjacieljedzenia.pl). Pani dietetyk wspiera zarówno dzieci jak i dorosłych.
Kim jest psychodietetyk? Co powoduje, że chudniemy i znów tyjemy? Co kryje się pod słowem dieta? I dlaczego, chociażby najmniejsza zmiana naszych nawyków żywieniowych, potrafi zdziałać cuda i zmienić wszystko? Na te i inne pytania odpowiadała pani Zofia Grabowska.
Zmiana małych rzeczy w naszym życiu, może być krokiem milowym. Ważne też, aby nie bać się prosić o pomoc specjalisty. Jeśli nie możemy sobie poradzić z takim problemem jak: nadwaga, niedowaga, brak energii życiowej, to często przyczyna tkwi w naszych codziennych błędach. Osobiście korzystałam z pomocy dietetyka i wiedza, którą zdobyłam procentuje mi do dziś. Zdrowe odżywianie nie musi oznaczać odmawiania sobie drobnych przyjemności. Wszystko zależy od odpowiedniego planowania posiłków. Jedzenie to w końcu też przyjemność. Każdy z nas jest ekspertem od siebie. Dietetyk pomaga nam tylko dopracować szczegóły i przeorganizować posiłki, a także zmienić sposób myślenia o odżywianiu. Zdrowa dieta to przede wszystkim energia i świetne samopoczucie. Kto potrzebuje pomocy zachęcam do korzystania. Jeśli nie macie pomysłu do kogo się zwrócić, może właśnie pani Zofia jest tą osobą, którą poszukujecie?

Magdalena Drobnik i jej gość Zofia Grabowska- Sznajder

Po dawce informacji dotyczących dbania o cerę i zdrowego odżywiania, emocje wydarzenia Kreatywnej sięgnęły zenitu, a to za sprawą Moniki Tomczyk z gdańskiego Teatru „Miniatura”. Warsztaty tańca kreatywnego – oj działo się! Wiele uczestniczek zdecydowało się porzucić krzesło, fotel i poruszać przed laptopem. Dla mnie osobiście to dawka inspiracji na przyszłość zarówno na lekcje wychowania fizycznego, pracę jako trenera Odysei Umysłu, a także być może na warsztaty Dramy. Nie wiedziałam czy mam notować, robić zdjęcia, nagrywać czy rzucić się do tańca. Niezwykle ekspresyjna i energetyczna Monika porwała uczestników. Na czacie zawrzało! Zresztą zobaczcie sami. Choć zdjęcia nie oddadzą atmosfery, to chociaż tyci, tyci możecie zobaczyć energię prezenterki.

Monika Tomczyk

No i jak tu się nie zapisać na warsztaty? 😉

Na szczęście wyciszyła i uspokoiła nas wszystkich niezawodna Marta Jankowska nauczycielka języka polskiego i liderka Kreatywnej Pedagogiki. Marta, również w wiosennym image’u, zaprosiła wszystkich do Kreatywnego Klubu Książki i w przesympatycznej prezentacji przygotowała tak przeróżne pozycje literackie, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Do książkowej zabawy zaprosiła m.in. liderki Kreatywnej i nawet miałam swój mały wkład promując jeden z moich ulubionych gatunków literackich czyli fantastykę.

Marta Jankowska opowiada o książkach w panelu „Książka tylko dla siebie
Foto: Iwona Maria Stankiewicz

Prezentacja Marty dla zainteresowanych dostępna jest tutaj

Panel Marty był ostatnim punktem konferencji i idealnym wyciszeniem.
Na koniec uczestników pożegnała Agnieszka Tomasik, która ku zaskoczeniu wszystkich z mieszkania przeniosła się na ulice Warszawy, a dokładnie pod pomnik Janusza Korczaka – wyjątkowej postaci, twórcy oryginalnego systemu pracy z dziećmi, opartego na partnerstwie, samorządnych procedurach oraz pobudzaniu samowychowania. Janusz Korczak był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka. Czyż może być lepsze przesłanie dla nas nauczycieli na zakończenie wiosennego wydarzenia Kreatywnej?
Z niecierpliwością czekam na kolejne spotkania w ramach Kreatywnej Pedagogiki, a za dziś i możliwość współpracy pięknie dziękuję i gratuluję organizatorom udanego onlajnowego eventu: Agnieszce Tomasik, Magdalenie Budzie, Izabeli Banaszczyk, Małgorzacie Fijas oraz Magdalenie Drobnik i Marcie Jankowskiej za ciekawe wystąpienia. Jestem pod wrażeniem 🙂
Do pośmiania się załączam mój wiosenny image podczas konferencji. Śmiech jest lekarstwem na wszystko.
Do popisania i do poczytania 😉

Korekta tekstu: Izabela Banaszczyk

69 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *